W jednym z Poznańskich sklepów na Starym Mieście mały złodziej ukradł półkilogramową sztabkę złota o wartości 70 tys. zł. Kradzież w Starym Browarze miała miejsce 17 lutego. Przestępstwo dokonane zostało przez 2 cyganki i dziecko. Policjanci poszukują sprawców i proszą o pomoc.
Policja dysponuje nagraniami z monitoringu. “Na nagraniu widać, jak dwie kobiety przychodzą z dzieckiem do sklepu. Proszą sprzedawczynię o pokazanie kilku kosztowności, następnie odwracają jej uwagę. W tym czasie dziecko kradnie sztabkę złota. Po chwili kobiety i dziecko pospiesznie opuszczają sklep i galerię” – dodał Marciniak.
Ministerstwo Środowiska oddało kanadyjskiej firmie złoża miedzi w których może też znajdować się 100 ton złota.
Kanadyjskiego fundusz Lumina Capital Limited Partnership jest reprezentowana przez byłego prezesa KGHM. Otrzymali oni koncesjię na złoża miedzi .
Trudno w to uwierzyć, ale Polska ma najwięcej w całej Europie złóż złota.
Polska ma swoje złoża złota, ale zwykle nie wydobywa się go specjalnie, a odzyskuje przy okazji innych prac.
KGHM odzyskuje duże ilości złota ze szlamu anodowego jako “efekt uboczny”. Podczas wydobycia miedzi odzyskuje się też inne metale, takie jak srebro czy ołów.
KGHM jest największym producentem srebra, znajduje się także w pierwszej dziesiątce firm wydobywających miedzi. W przypadku złota nie jest liderem, ponieważ nie jest to główny cel pracy firmy, a i tak wydobycie roczne przekracza 700 kg. W 2009 r było to 813,5 kg tego cennego surowca, w 2010 r. 775,8 kg, a w 2011 r. 703,8 kg.
Didier Drogba, jeden z najlepiej zarabiających piłkarzy na świecie, występujący obecnie w Galatasaray Stambuł, postanowił zainwestować część swojego majątku. Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej kupił udziały w kopalni złota.
Jak poinformował jeden z ministrów w rządzie Wybrzeża Kości Słoniowej Bruno Kone, piłkarz kupił pięć procent udziałów w kopalni położonej około 700 kilometrów na zachód od Abidżanu.
Drogba trafił do Galatasaray pod koniec stycznia, po kilkumiesięcznym pobycie w Shenhua Szanghaj. W zakończonym niedawno sezonie sięgnął z tureckim zespołem po mistrzostwo kraju.
Wcześniej grał m.in. w Olympique Marsylia i Chelsea Londyn.
Z ostatnich badań prowadzonych przez naukowców z ICFO (Instytut Nauk Fotonicznych) dowiadujemy się, że pojedynczy diament w skali nanometrycznej może pracować jaki superszybki przełącznik optyczny w temperaturze pokojowej
Wcześniejsze badania wykazały że pojedyncze cząstki barwnika mogą pracować jako tranzystory optyczne jednakże ich wadą jest funkcjonowanie wyłącznie w niskich temperaturach. Okazało się że do tego celu najlepiej nadaje się diament w rozmiarach nanometrów.
Naukowcy odkryli mechanizm fizyczny umożliwiający kontrolę nad diamentowym tranzystorem. Poddając go działaniu lasera uzyskano skuteczny i szybki sposób przełączenia. Naukowcy odkryli sposób na ekstremalnie szybką zmianę stanów pokazując wytrzymałość i stabilność struktury diamentu do szybkiego przetwarzania informacji. Opracowana technologia przyczyni się wkrótce do rozwoju układów scalonych oraz informatyki kwantowej.
Ukazała się książka „Złoto Wrocławia”. Autorem jest wrocławska pisarka Jolanta Maria Kaleta. Opisuje jedna z największych zagadek drugiej wojny światowej, a mianowicie ukrycia siedmiu ton złota z Banku Breslau.
W Festung Breslau, przygotowującej się do odparcia ataku Armii Czerwonej, niewielka grupa oficerów Abwehry i SS organizuje tajną akcję wywiezienia i ukrycia skrzyń zawierających złote depozyty Banku Breslau.
Temat złota wywiezionego z Banku Breslau przez Niemców pod koniec wojny, to fascynująca zagadka.
Akcje powieści umieszczona jest w w momentach przełomowych naszej historii. I tak „W cieniu Olbrzyma” mamy rok 1946, pierwszy rok po wojnie, „Lawina” toczy się w 1948 roku, to wówczas dochodzi do zjednoczenia PPR i PSL w PZPR i komuniści niepodzielnie przejmują w Polsce władzę. Intryga „Wrocławskiej Madonny” została wpleciona w wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu w 1970 roku, które zaowocowały odsunięciem Gomułki od władzy.
Dla każdego więc kto pasjonuje się złotem to pozycja obowiązkowa.